ana sayfa dernek üyelik çalısma grupları forum geçisler iletisim albüm web günlükleri
Site Kullanım Rehberi  
Eğitim notları (1)

Yaklaşan Etkinlikler  
<< Haziran 2019 >>
P S Ç P C C P
27 28 29 30 31 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Bugünün Etkinlikleri

Etkinlik Yok


Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik Yok[Ara]

Kemal Kurdaş Anı Defteri  

Albüm  


E-bülten  

Haber ve duyuruları zamanında almak için e-bültenimize kaydolun.

E-posta
Yalnızca gerçek insanlar!

Çevrimiçi  
Şu an bağlı olan kullanıcılar:
25 konuk ve 0 kayıtlı kullanıcı çevrimiçi.

Şu anda sitemizde konuksunuz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Konu: İletişim

Bu başlık altında yayınlanan yazılar

<   1234567   >

A-4 Bolgesinde Yasanan Olaylar Hakkında

Yayın tarihi: 07 Eylül 2013 Cumartesi, 822 kez okundu.
Konu: İletişim 

Degerli Mensuplarimiz,
Dun (6 Eylul 2013 Cuma gunu) aksam saatlerinde Universitemizin A-4 kapisi bolgesinde polis ve protestocular arasinda catisma yasanmistir. Yol insaatini protesto eden ve buyuk bolumu ODTU ogrencisi olmayan yaklasik 1.000 kisilik grup A-4 kapisinin disinda toplanmistir. Polis ile protestocular arasinda 19:50 civarinda catisma baslamis ve grup A-4 kapisindan iceriye girmistir. A-4 kapisi civarinda gece 01:00 saatlerine kadar azalarak suren catismalarda, polis tas atan protestoculara yogun olarak kullandigi gaz bombalari ile karsilik vermistir. Gaz bombalarindan cikan ot yanginlari protestocular ve gorevlilerimiz tarafindan sondurulmustur. “Eski lojmanlar” bolgesinde yasayan mensuplarimiz da biriken gazdan ciddi sekilde etkilenmis ve bazi mensuplarimiz geceyi baska yerlerde gecirmek zorunda kalmistir. Olaylar sirasinda ciddi olmamakla birlikte bazi protestocular ve guvenlik gorevlileri yaralanmistir.
Anadolu Bulvari’nin devami olan yola yonelik protestolar ve medyaya “basortulu ogrencilere mudahale” olarak yansiyan son olayla, ODTU bu catismalarin icine ve hatta odagina cekilmektedir. Yol konusundan kaynaklanan sorunlarin, demokratik sureclerle, taraflar arasinda bir anlasmayla cozulmesi geregi ortadadir. Universitemizin bagli oldugu evrensel demokratik ve laik degerlere sahip çıkarken, ODTU’nun bir catisma odagi haline getirilmesini onlemek; ogrencilerimizin, mensuplarimizin ve kurumumuzun zarar gormesini onlemek icin hepimizin dikkat ve sorumlulukla hareket etmemiz gerekmektedir.

Saygilarimla,
Prof.Dr. Ahmet Acar
Rektor

Sayfayı yazdırmaya hazırlaZafer Bayrami - ODTU Imar Plani ve Yol Guzergahlari

Yayın tarihi: 29 Ağustos 2013 Perşembe, 920 kez okundu.
Konu: İletişim 
 

Sevgili ODTÜM;

30 Ağustos Zafer Bayramınızı, en coşkulu duygularımızla kutluyoruz.

Saygılarımızla,

ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği
Yönetim Kurulu

 

Rektörümüz Prof.Dr. Ahmet Acar'ın ODTÜ İmar Planı ve Yol Güzergahları hakkındaki açıklaması

Degerli Mensuplarimiz,

Son gunlerde basinda tekrar yer alan "ODTU'den gececek yol - tunel" haberleriyle ilgili olarak asagidaki bilginin paylasilmasinda yarar gorulmustur:
Basinda yer alan haberler, bazen acik olmamakla birlikte, iki ayri yol ile ilgilidir.
Bu yollardan birincisi, 1994 yilinda kabul edilmis olan 1/5.000 olcekli ODTU Imar Plani'nda yer alan yoldur. Anadolu Bulvari'nin devami olan bu yol, ODTU'nun dogusundan gecerek Konya yoluna baglanmaktadir. Yolun A-1 kapisi ile Visnelik arasindaki kesimi ODTU arazisinden gecmektedir. Yillar once alinan bu karara ragmen, son 20 yildir acilmayan yolun ODTU tarafindan engellendigi suclamasi dogru degildir.
Bahsedilen ikinci yol ise, ODTU'nun Bilkent yolu uzerinde bulunan (A-7) kapisindan girmesi ve yerleskeyi dogu-bati yonunde keserek Anadolu Bulvari'nin devami olacak yola baglanmasi onerilmis olan hemzemin yoldur. ODTU, bir hemzemin arterin yerleskeyi ikiye bolmesine itiraz ederek konuyu mahkemeye tasimis; itirazi uygun goren mahkeme Ankara Buyuksehir Belediyesi'nin 1/25.000 olcekli planinda yer alan bu yolu iptal etmis ve iptal karari Danistay'ca da onanmistir. Agustos 2011 tarihli Rektorluk aciklamasinda da paylasildigi gibi, yillardir ODTU bu yolun dogal ve arkeolojik sit alanlarini ve orman olarak tescil edilmis alanlari tahrip etmeyen bir tunel olarak yapilmasinin kabul edilebilecegini belirtmistir.
Ankara Buyuksehir Belediyesi'nin, daha once onaylanmis olan 1/5.000 ve 1/1.000 olcekli ODTU Imar Planlarini 2008 yilinda reddederek "Koruma Amacli Imar Plani" istemesi uzerine, ODTU bu Plan calismasini yurutmustur.
Hazirlanan "Koruma Amacli Imar Plani" onerisinde, Anadolu Bulvari'nin devami olan yol guzergahi korunmaktadir. Bilkent kapisindan girerek Anadolu Bulvari'nin devamina baglanan yol ise, Plan onerisinde tumuyle tunel olarak yapilmak uzere yer almaktadir. Tunelin "ac-kapa" olarak yapilamayacagi (yani yuzeyde herhangi tahribata yol acacak bir insaat yontemi kullanilmayacagi) plan notuyla ozelikle kayit altina alinmaktadir. Tunel insaatinda, New Austrian Tunneling Method (NATM) turu bir yontem kullanilacaktir.
Anadolu Bulvari'nin devami olacak yolun acilmasi halinde: (a) ODTU'nun A-1 ve A-4 kapilarindan arac giris-cikislarini ve (b) Eskisehir yolu uzerinde batidan (Eskisehir yonunden) gelen araclarin bu yola donusunu saglayacak en uygun baglanti ve kavsak cozumlerini gelistirmek amaciyla son alti ayda yogun calisma yapilmistir. Calismalar, ODTU Sehir ve Bolge Planlama Bolumu'nden iki ve Insaat Muhendisligi Bolumu'nden alti ogretim uyemizin katilimiyla yurutulmustur. Bu ogretim uyelerimize ozellikle tesekkur ederim.
Calismalarda, dogal cevreyi asgari duzeyde etkileyecek guzergahlar ile ulasim gereklerine en iyi sekilde cevap verecek kavsak cozumleri uzerinde durulmus ve farkli secenekler gelistirilmistir. Baglanti ve kavsak secenekleri surekli olarak Universite Yonetim Kurulu ile paylasilmis ve Universite Yonetim Kurulu tarafindan da benimsenen yaklasimla elde edilen guzergah ve kavsak cozumleri, 27 Mart 2013 tarihinde yapilan Yoneticiler Toplantisi'nda Bolum Baskanlarimizla ve 9 Nisan 2013 tarihinde Senato uyelerimizle paylasilmistir.
1/1.000 olceginde tasarlanan yol guzergahlari ve baglanti-kavsak cozumleri, 1/5000 olcekli "Koruma Amacli Imar Plani"na islenmis ve plan notlari ile birlikte onaylanmak uzere Cevre ve Sehircilik Bakanligi'na sunulmustur. "ODTU Koruma Amacli Imar Plani" onerisinde yer alan guzergah ve kavsaklarla ilgili bilgiye

http://genduy.odtu.edu.tr/2013/ODTU_A1_KAVSAGI.pdf

http://genduy.odtu.edu.tr/2013/ANADOLU_BULVARI_GUZERGAHI.pdf

http://genduy.odtu.edu.tr/2013/DOGU-BATI_TUNEL_GECIS.jpg

adreslerinden erisilebilir.

 

Sevgi ve saygilarimla.

Prof.Dr. Ahmet Acar
Rektor

Sayfayı yazdırmaya hazırla

Bayram Tebriği

Yayın tarihi: 06 Ağustos 2013 Salı, 1032 kez okundu.
Konu: İletişim 
 

Tüm üyelerimizin, ODTÜ'lülerin ve dostlarının bayramını kutlar, sağlıklı mutlu günler dileriz.

Değerli katkılarınızla yapımı tamamlanacak olan Bursa ODTU Evi'nde gelecek seneden itibaren bayramlaşmayı dileriz.

 

Saygılarımızla,

ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği
Yönetim Kurulu


Sayfayı yazdırmaya hazırla

Konsey Taksim Gezi Parkı Duyurusu

Yayın tarihi: 12 Haziran 2013 Çarşamba, 1068 kez okundu.
Konu: İletişim 
 

ODTÜ Mezunları Konseyi'nin duyuru metni aşağıdadır:

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılarak yerine iş merkezi yapılma girişimi ile başlayan halkın karşı direnişi yıllarca içinde birikmiş olduğu baskılara karşı koymanın toplumsal isyanına dönüşmüştür. Toplumun yeniden inşası sürecinde, otoritenin kendi düşüncesi doğrultusunda, insanın hak ve özgürlüklerini sınırlayıcı, evrensel değerleri değiştirmek suretiyle farklı boyut kazandırma çabaları bireyin temel özelliği olan sorgulama, düşünme, özgürce ifade etme, eleştirme ve yazma hakkını elinden alarak, tek tip kalıba sokma, bireyin devlete karşı, azınlığın çoğunluğa karşı, güçsüzün güçlüye karşı haklarını savunmasının sınırlandırılması anlamına gelir. Bu da devletin, güçlünün elini kuvvetlendirir, baskı unsurlarını artırır ve toplumsal adaletin zedelenmesine sebep olur. Değerlerin bu kadar ayrıştığı ve siyasallaştığı toplumlarda demokratikleşme yerine daha baskıcı ve bireyin özel ve aile hayatına müdahalenin yolunun açılmasına da neden olur. Bu şekillendirmeye karşı halkın bilinçlenmesinin önündeki tüm engellere karşı tepki söylem ve eylem ise demokratik haktır. Çağdaş, sosyal hukuk devletinin, bireysel özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı gösterilen tepkinin, devletin baskı unsurlarını insan sağlığını yok sayan araç gereçlerin kullanılması Demokratik toplumlarda kabul edilir bir davranış değildir. Halkın taleplerine karşı gösterilen baskıcı ve acımasız tavrı kınıyoruz.

İMZA KAMPANYAMIZA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Konseyi

Sayfayı yazdırmaya hazırla

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Yayın tarihi: 28 Ekim 2012 Pazar, 1014 kez okundu.
Konu: İletişim 
 

Tüm Üyelerimizin, ODTÜ Mezunlarının ve ODTÜ'lü dostlarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlarız.

Saygı ve sevgilerimizle

ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği
Yönetim Kurulu

Sayfayı yazdırmaya hazırla

Diğer haberler

ODTÜ haberleri


Haber arşivi


Her hakkı saklıdır. © 2008
ODTÜ BURSA MEZUNLAR DERNEĞİ
ODTÜ Evi / Dernek Ofisi, 19 Mayıs Mah., Sevgi Sok., No: 31, Nilüfer, Bursa.
E-posta: odtum@bursaodtumd.org.tr
Tel: +90 532 7214337
Belgeç: +90 224 4510565